Данас је у Дому здравља Лучани у Лучанима одржан Караван здравља, национална акција Министарства здравља усмерена на промоцију превенције и очувања кардиоваскуларног здравља грађана.
На трибини су говорили проф. др Небојша Тасић, помоћник министра здравља, као и др Снежана Плавшић из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.
Проф. др Небојша Тасић истакао је да Караван здравља за мало више од годину обишао око 60 општина и градова широм Србије и да представља једну од најважнијих активности Министарства здравља у области превенције.
„Министарство здравља, на челу са др Златибором Лончаром, покренуло је Караван здравља са јасним циљем очувања здравља становништва. Подсећам да сваки други становник Републике Србије умире од инфаркта или можданог удара, због чега је држава на одговоран начин организовала дијагностику, терапију и превентивне прегледе кардиоваскуларних и онколошких обољења“, нагласио је Тасић.
Он је истакао да је кључ у борби против хроничних незаразних болести управо у смањењу фактора ризика, као што су повишен крвни притисак, шећер и масноће у крви, пушење, неправилна исхрана и физичка неактивност.
„Циљ Каравана здравља је да се сваком одраслом грађанину израчуна кардиоваскуларни ризик, а након тога да се за оне са повећаним ризиком креира дугорочан, персонализован програм превенције“, рекао је Тасић.
Посебан акценат стављен је на радно способно становништво и млађе људе, уз поруку да младост није гаранција доброг здравља.

„Чак и они који се осећају потпуно здраво треба да дођу на превентивне прегледе, како бисмо на време открили евентуалне ризике и спречили прерано оболевање“, поручио је помоћник министра.
На крају, упутио је позив свим становницима општине Лучани и околине да искористе могућност бесплатних превентивних прегледа у Дому здравља и на тај начин очувају своје здравље.
